27/6/13

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΡΗΤΗΣ 2013.

ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ Ο ΤΙΜΗΣ ΛΥΡΙΝΤΖΑΚΗΣ ΤΟΥ Ο.Α.Α.Η.
ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΕΥΑ ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΤΟΥ Ο.Φ.Η.

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 21/6/2013, στο εντευκτήριο της Σκακιστικής Ακαδημίας Γαζίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βουτών, το ανοικτό ατομικό πρωτάθλημα Κρήτης για το 2013.

Η διοργάνωση γίνεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Ηράκλειο με διοργανωτή την Σκακιστική Ακαδημία Γαζίου. Το τουρνουά διεξήχθη σε δύο ομίλους με ελβετικό σύστημα 7 γύρων. Τον Α όμιλο από τον οποίο αναδείχθηκε ο πρωταθλητής και η πρωταθλήτρια Κρήτης και τον Β όμιλο στον οποίο μπορούσαν να αγωνιστούν παιδιά μικρότερα των 16 ετών με ΕΛΟ μικρότερο από 1100. Ο ιδιαίτερα μικρός αριθμός των σκακιστών που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα (21 σκακιστές από τους οποίους μόνο δύο ενήλικες στον Α όμιλο και 11 μικροί σκακιστές στον Β όμιλο) πρέπει να προβληματίσει ιδιαίτερα όλους τους ανθρώπους του σκακιού στην Κρήτη και ειδικότερα στο Ηράκλειο. Η μικρή συμμετοχή παρόλο το ισχυρό κίνητρο που υπήρχε στον πρώτο νικητή και στην πρώτη νικήτρια του πρωταθλήματος οι οποίοι προκρίθηκαν (με δωρεάν διαμονή σε δίκλινα δωμάτια και χωρίς παράβολο) στο ανοικτό πρωτάθλημα Ελλάδος ανδρών και γυναικών που για το 2013 είναι ενσωματωμένο στο Διεθνές τουρνουά Ίσθμια που θα γίνει στην Κορινθία από 18-25 Αυγούστου, σηματοδοτεί ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στον τρόπο διεξαγωγής του συγκεκριμένου πρωταθλήματος. Ελπίζουμε στο μέλλον να γίνει προσπάθεια για αύξηση των συμμετοχών ώστε να αναβαθμιστεί ο πολύ σημαντικός αυτός σκακιστικός θεσμός της Κρήτης.

Την 1η θέση στον Α όμιλο του πρωταθλήματος πήρε με μεγάλη άνεση ο ΙΜ Τίμης Λυριτζάκης του Ο.Α.Α.Η. με 7 βαθμούς σε 7 αγώνες και αναδείχθηκε πανάξια πρωταθλητής Κρήτης. Ακολούθησε στην 2η θέση ο δεκατετράχρονος Σίμος Φακίδης του Ο.Α.Α.Η. με 5 βαθμούς, ο οποίος παρόλο το κακό ξεκίνημα που έκανε τελείωσε τους αγώνες με δύο εντυπωσιακές νίκες εναντίον του Νικόλα Βιτσαξάκη και του Γιώργου Καδιάνη. Την 3η θέση πήρε ο δεκαεξάχρονος Γιώργος Παπαδάκης του Ο.Φ.Η. με 4,5 βαθμούς με πολύ καλές εμφανίσεις, παρά την φετινή σχετική αποχή του από πολλούς αγώνες λόγω  Λυκείου, και παρά το ότι δεν αγωνίστηκε στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Με τους ίδιους βαθμούς ακολούθησε στην 4η θέση της κατάταξης ο δεύτερος ενήλικος σκακιστής του πρωταθλήματος, ο Γεράσιμος Σπύρου του Ο.Α.Α.Η. Με 4 βαθμούς ακολούθησαν στην βαθμολογία ο δεκατριάχρονος Νικόλας Βιτσαξάκης του Ο.Φ.Η. 2000, ο συνομήλικος του Γιώργος Καδιάνης του Ο.Φ.Η., η δεκαπεντάχρονη Εύα Σερπετσιδάκη του Ο.Φ.Η. και ο δωδεκάχρονος Γιάννης Κυριακάκης του Ο.Α.Α.Η.

Στην κατηγορία των γυναικών 1η αλλά και 7η στην γενική κατάταξη τερμάτισε η δεκαπεντάχρονη Εύα Σερπετσιδάκη του Ο.Φ.Η. με 4 βαθμούς, με 2η και 12η στην γενική κατάταξη την δεκατετράχρονη Αγγελική Γραμματικάκη της Σκακιστικής Ακαδημίας Χερσονήσου με 3,5 βαθμούς και 3η και 13η στην γενική κατάταξη με τους ίδιους βαθμούς την Εβίτα Στρατήγη της Σ.Α.Γαζίου. Καλή παρουσία στον Α όμιλο του πρωταθλήματος είχαν και οι άλλοι μικροί σκακιστές του Ο.Φ.Η. και του ΟΦΗ 2000 που συμμετείχαν, με πιο εντυπωσιακή παρουσία αυτή του δεκάχρονου Ανδρέα Λιανέρη του Ο.Φ.Η. που τερμάτισε στην 11η θέση με 3,5 βαθμούς και εντυπωσίασε με την νίκη του απέναντι στον 2ο της τελικής κατάταξης Σίμο Φακίδη. Τρεις βαθμούς συγκέντρωσε ο συνομήλικος του Ηλίας Αγγελάκης του ΟΦΗ 2000 και η δωδεκάχρονη Ίριδα Βιτσαξάκη του Ο.Φ.Η. και 2,5 βαθμούς ο δεκάχρονος Χρήστος Μπροκαλάκης του ΟΦΗ 2000.

Παρακάτω βλέπετε την τελική βαθμολογία στον Α όμιλο του πρωταθλήματος.