PopUp

26/12/15

Ο Σταύρος Φυντριλάκης (Κάϊσσα) και η Αιμιλία Βασιλείου (Λατώ Αγίου Νικολάου) πρώτευσαν στα ατομικά πρωταθλήματα εφήβων νεανίδων Κρήτης.

Ο Άγγελος Μοσχοβάκης (Σ.Α.Γαζίου) και η Εβίτα Στρατήγη (Σ.Α.Γαζίου) αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ηρακλείου.

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία το Σάββατο 5/12/2015 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βουτών τα ατομικά πρωταθλήματα εφήβων νεανίδων (έως 18 ετών) 2015 για το νομό Ηρακλείου. Στους αγώνες έλαβαν μέρος 54 νεαροί σκακιστές (38 αγόρια και 16 κορίτσια) από τους οποίους οι 38 (29 αγόρια και 9 κορίτσια) ήταν αθλητές του Ο.Φ.Η. Ο αριθμός των συμμετοχών ήταν πολύ μεγαλύτερος από τα προηγούμενα χρόνια και μπορεί να αυξηθεί ακόμα παραπάνω στο μέλλον καθώς η συμμετοχή από τους άλλους συλλόγους του Ηρακλείου ήταν ιδιαίτερα μικρή. Ο αριθμός των συμμετοχών από πλευράς Ο.Φ.Η. σε σχέση με τους άλλους σκακιστικούς συλλόγους της Κρήτης αλλά και η γενικότερη καλή παρουσία τους στην τελική κατάταξη δείχνει την υπεροχή του συλλόγου μας στα τμήματα υποδομής του σκακιού στην πόλη του Ηρακλείου.

Στην κατηγορία των εφήβων (κάτω των 18 ετών) την 1η θέση πήρε ο Άγγελος Μοσχοβάκης (Σ.Α.Γαζίου) με 6,0 βαθμούς σε 7 αγώνες χάρις στην νίκη του στον τελευταίο γύρο απέναντι στον Γιώργο Καδιάνη (Ο.Φ.Η.) και παρά την σχετικά απρόσμενη ήττα του στον τρίτο γύρο από τον δωδεκάχρονο Χρήστο Μπροκαλάκη (Ο.Φ.Η.) που ήταν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Την 2η θέση όπως το 2012 και το 2013 πήρε ο Γιώργος Καδιάνης με 5,5 βαθμούς. Ο Γιώργος κρατούσε στα χέρια του την πρωτιά λίγο πριν το τέλος του αγώνα απέναντι στον Μοσχοβάκη αλλά ένα μεγάλο λάθος του σε μια καθαρά ισόπαλη θέση του στέρησε για μια ακόμα φορά τον τίτλο του πρωταθλητή.  Θυμίζουμε ότι και το 2013 ο Καδιάνης είχε φτάσει πολύ κοντά στην πρωτιά αλλά έχασε πάλι στον τελευταίο του αγώνα από τον Νίκο Βιτσαξάκη και έτσι την πρώτη θέση πήρε τότε ο Μάρκος Βαγιωνάκης που απουσίασε από το φετινό πρωτάθλημα. Όλα αυτά βέβαια δεν μπορούν να αναιρέσουν την μεγάλη αγωνιστική πρόοδο του δεκαπεντάχρονου Καδιάνη τα τελευταία χρόνια που έχει φτάσει στις 1993 μονάδες ελο. Την 3η θέση με τους ίδιους βαθμούς πήρε ο πάντα σταθερός Νικόλας Βιτσαξάκης επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται τους τελευταίους μήνες. Στην 4η θέση με 5 βαθμούς ακολούθησε η Εύα Σερπετσιδάκη που επέλεξε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά να αγωνιστεί στην κατηγορία των αγοριών (open) για να δοκιμάσει τις δυνάμεις της σε ένα πρωτάθλημα περισσότερο ανταγωνιστικό. Ακολούθησε στην 5η θέση με τους ίδιους βαθμούς ο εντυπωσιακός Χρήστος Μπροκαλάκης που πέτυχε δύο σπουδαίες νίκες απέναντι στον πρωταθλητή Άγγελου Μοσχοβάκη και στην Εύα Σερπετσιδάκη. Ο Χρήστος θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την πρώτη θέση αν επικρατούσε την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον σαφώς εμπειρότερο Βιτσαξάκη. Είναι φανερή η συνεχής αγωνιστική άνοδος του Μπροκαλάκη το τελευταίο διάστημα που προδιαγράφει ένα λαμπρό σκακιστικό μέλλον εάν συνεχίσει να προπονείται και να δουλεύει με τον ίδιο ρυθμό. Ο περυσινός νικητής Νίκος Σερπετσιδάκης χάνοντας στο τρίτο γύρο από τον Βιτσαξάκη και στον έκτο από τον Καδιάνη περιορίστηκε στην 6η θέση με επίσης 5 βαθμούς. Από τους υπόλοιπους μικρούς σκακιστές που έλαβαν μέρος στους αγώνες ιδιαίτερη αναφορά αξίζει να γίνει στον εννιάχρονο Νίκο Φραγκιαδάκη, γιό του σκακιστή του Ο.Φ.Η. και μέλους της προπονητικής ομάδας του συλλόγου μας Μανόλη Φραγκιαδάκη, που πήρε την 9η θέση στην τελική βαθμολογία με 4,5 βαθμούς με πολύ καλά αποτελέσματα, δείχνοντας αξιοσημείωτη για την ηλικία του σκακιστική ωριμότητα, που επίσης προδιαγράφει ένα λαμπρό σκακιστικό μέλλον. Επίσης πολύ εντυπωσιακά και ενθαρρυντικά για το μέλλον ήταν μερικά αποτελέσματα του οκτάχρονου Μάνου Ροδιτάκη. Όλοι οι άλλοι μικροί σκακιστές του Ο.Φ.Η., αλλά και των άλλων συλλόγων, που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα είχαν αρκετές καλές στιγμές στους αγώνες τους, αποκομίζοντας χρήσιμες σκακιστικές εμπειρίες. Η τελική βαθμολογία στην κατηγορία των εφήβων φαίνεται παρακάτω:

1,0

Στις νεανίδες, όπως το 2013 και το 2014, την 1η θέση πήρε με 7 βαθμούς (7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες) η Εβίτα Στρατήγη (Σ.Α.Γαζίου) επικρατώντας στο ντέρμπυ της Αγγελικής Γραμματικάκη (Ο.Α.Α.Η.). Ακολούθησαν όπως και πέρυσι στην 2η θέση η Αγγελική Γραμματικάκη (Ο.Α.Α.Η.) με 6,0 βαθμούς και στην 3η η Ίριδα Βιτσαξάκη (Ο.Φ.Η.) με 4,0 βαθμούς. Με τους ίδιους βαθμούς την 4η, 5η και 6η θέση πήραν η Ασπασία Δαγκωνάκη (Λέων Κάντια), η συνεχώς ανερχόμενη εντεκάχρονη Αριάδνη Κουτσουράκη (Λέων Κάντια) και η Μαρία Σαριδάκη (Ο.Α.Α.Η.). Ακολούθησαν με 3 βαθμούς στην 7η, 8η, 9η και 10η θέση η Νεφέλη Ματθαιάκη (Ο.Φ.Η.), η Αντωνία Δαγκωνάκη (Λέων Κάντια), η Διονυσία Μπαντά (Ο.Φ.Η.) και η Ειρήνη Εργαζάκη (Ο.Φ.Η. 2000). Η  βαθμολογία της κατηγορίας των νεανίδων φαίνεται παρακάτω: