PopUp

27/11/12

ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΦΗΒΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΝΟΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 2012

Ο ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΕΥΑ ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Φ.Η. ΠΡΩΤΕΥΣΑΝ ΣΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΦΗΒΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2012 ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.
ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ

ΕΥΑ ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗ

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία την Κυριακή 25/11/2012 στο εντευκτήριο του Ο.Α.Α.Η. τα ατομικά πρωταθλήματα εφήβων νεανίδων (έως 18 ετών) 2012 για το νομό Ηρακλείου. Στους αγώνες έλαβαν μέρος 25 αγόρια και 9 κορίτσια από τα οποία 11 αγόρια και 5 κορίτσια ήταν σκακιστές του Ο.Φ.Η. και του Ο.Φ.Η. 2000.

Στους έφηβους την 1η θέση με 6,5 βαθμούς πήρε ο Νίκος Πετράκης του Ο.Φ.Η. 2000 επιβεβαιώνοντας το μεγάλο του ταλέντο και την ανοδική του πορεία τα τελευταία χρόνια, που οδήγησε στην μεταγραφή του στον Ο.Φ.Η, όπου θα αγωνίζεται από 1/1/2013. Δεύτερος και αήττητος με 6 βαθμούς κατετάγη, πάλι από τον Ο.Φ.Η., ένα άλλο μεγάλο ταλέντο του Ηρακλειώτικου σκάκι, ο 12χρονος Γιώργος Καδιάνης, γιος του γνωστού σκακιστή του Ο.Φ.Η Ιάκωβου Καδιάνη. Στην 3η θέση είχαμε με 4,
5 βαθμούς τον Μάρκο Βαγιωνάκη του Λεων Κάντια. Με τους ίδιους βαθμούς με τον τρίτο ακολούθησαν στην 4η θέση ο Νικόλας Βιτσαξάκης του Ο.Φ.Η. 2000, στην 5η ο Δημήτρης Μαρκομιχελάκης του Ο.Φ.Η. και στην 6η ο Γιάννης Στειακάκης του Ο.Α.Α.Η.

Στις νεάνιδες την 1η θέση κατέλαβε η Ευα Σερπετσιδάκη του Ο.Φ.Η. με 4 βαθμούς. Ακολούθησαν δύο 11χρονες, στην 2η θέση πάλι από τον Ο.Φ.Η., η  Ίριδα Βιτσαξάκη με 3,5 βαθμούς και στην 3η η Ναυσικά Παπαδάκη του Ο.Α.Α.Η με 3,0 βαθμούς. Με τους ίδιους βαθμούς ακολούθησε στην 4η θέση η Μιχαέλα Χατζάκη του Ο.Φ.Η. 2000 που δεν αξιοποίησε την νίκη της επί της πρώτης Εύας Σερπετσιδάκη.

Οι αγώνες παρά κάποιες σημαντικές απουσίες όπως των περυσινών νικητών Μάριου Χαλκιαδάκη (Ο.Α.Α.Η.) και Κατερίνας Γρατσέας (Ο.Φ.Η.) οι οποίοι βρίσκονται στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου και προετοιμάζονται για τις πανελλαδικές εξετάσεις, αλλά και άλλων σκακιστών που θα μπορούσαν να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο όπως οι Παναγιώτης Ελευθεράκης (Νέοι Ηροδότου), Γιώργος Παπαδάκης (Ο.Φ.Η.), Γιώργος Μαργαρίτης (Ο.Φ.Η.), Αδάμ Δοριάκης (Ο.Α.Α.Η.) και Αθηνά Χαραλαμπάκη (Νέοι Ηροδότου) χαρακτηρίστηκαν από ικανοποιητική συμμετοχή παιδιών και έντονο ανταγωνισμό. Ιδιαίτερα στην κατηγορία των εφήβων υπήρξαν παρτίδες που παίχτηκε ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας σκάκι.

Από τις τελικές βαθμολογίες που φαίνονται παρακάτω γίνεται εύκολα αντιληπτή η συστηματική και υπεύθυνη δουλειά που γίνεται στο τμήμα σκάκι του Ο.Φ.Η. από τον επικεφαλής προπονητή του συλλόγου ομοσπονδιακό μαιτρ Στέφανο Γρατσέα και τους άλλους προπονητές Σταύρο Λυράκη, Μανόλη Φραγκιαδάκη και Στέλιο Κριτσωταλάκη. Οι σκακιστές του Ο.Φ.Η όχι μόνο κατέκτησαν τις δύο πρώτες θέσεις και στις δύο κατηγορίες (έφηβοι, νεανίδες), αλλά και οι μικρότεροι σε ηλικία σκακιστές πήραν πολύ καλές θέσεις στην τελική βαθμολογία αναδεικνύοντας έτσι το πλούσιο φυτώριο του σκακιστικού τμήματος του συλλόγου.

11,5

Στο Νομό Χανίων στην κατηγορία των εφήβων ο Σπύρος Ναούμ (Σ.Α.Χ.) κατέκτησε την 1η θέση με 6,5 βαθμούς. Τη 2η θέση κατέκτησε με 5,5 βαθμούς ο Γιάννης Καλογερής (Α.Ο. ΚΥΔΩΝ) και 3ος ήταν ο Αργύρης Παπαδόπουλος (Σ.Α.Χ.) με 5,0 βαθμούς. Στην κατηγορία νεανίδων την 1η θέση κατέκτησε η 11χρονη Ανθή Βοζινάκη (Σ.Α.Χ.) με 5 βαθμούς σε 5 αγώνες. Τη 2η θέση πήρε η Σοφία Μαρκάκη (Σ.Α.Χ.) με 4 βαθμούς και με τους ίδιους βαθμούς η Ειρήνη Βρανά (Ο.Α.Χ.) πήρε την 3η θέση.

Στο Νομό Λασιθίου πρώτευσαν ο Χρήστος Τσιχλής του ΛΑΤΩ και η Ελένη Μανιώτη του Ο.Α.Α.Η. Στο Νομό Ρεθύμνου πρώτος ήταν ο Νικόλας Θεοδώρου  (ΣΚ.Ο.Ρ.) και πρώτη η Άννα-Μαρία Πολιουδάκη (ΣΚ.Ο.Ρ.).

Το επόμενο Σάββατο 1 Δεκεμβρίου στις 16:30 θα γίνουν στο Ηράκλειο στο εντευκτήριο του Ο.Α.Α.Η. και στα Χανιά στο εντευκτήριο του ΚΥΔΩΝΑ οι αγώνες μεταξύ των πρωταθλητών Ηρακλείου-Λασιθίου και Χανίων-Ρεθύμνου αντίστοιχα. Οι νικητές των συναντήσεων αυτών θα αναμετρηθούν στο Ρέθυμνο την Κυριακή 2  Δεκεμβρίου στις 11:30 στο εντευκτήριο του ΣΚ.Ο.Ρ. για την ανάδειξη του πρωταθλητή και της πρωταθλήτριας Κρήτης 2012, οι οποίοι και θα εκπροσωπήσουν την Κρήτη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων Νεανίδων (έως 18 ετών) που θα γίνει φέτος στα Χανιά.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τους αγώνες μπορείτε να βρείτε στην πάντα πολύ καλά και έγκαιρα ενημερωμένη ιστοσελίδα της Ε.Σ.Σ.Κ. (www.essk.gr)